Zgodovina društva

O strelskem društvu

Strelsko društvo Slovenj Gradec je bilo ustanovljeno z namenom združevanja ljubiteljev streljanja s strelnim orožjem. Je društvo z dolgoletnimi in bogatimi izkušnjami.

Samo društvo kot tako obstaja že vse od 1979 leta in trenutno šteje okoli 230 članov. Glavne aktivnosti društva so izvajanje strelskih aktivnosti za člane z revolverji, pištolami, puškami z risano ter puškami z gladko cevjo. V okviru društva se trudimo, da bi našim članom poleg strelskih aktivnosti nudili tudi prijetno druženje kot tudi organizacijo različnih prireditev, tekmovanj, izletov ter ostalih aktivnosti.

 

Zgodovina društva

Začetek strelstva v Slovenj Gradcu segajo po zapisih že v leto 1938. Obstaja namreč diploma, ki jo je prijel Ivan Štumberger za doseženo drugo mesto z vojaško puško na 200m. Že takrat je v mestu obstajalo strelsko družina, njen predsednik je bil Viktor Rozman. Ni podatkov kdaj je družina nastala, zato se šteje začetek pri omenjenem letu v Mislinjski dolini.

Po vojni se je športno strelstvo hitro začelo razvijati, vojaške starešine in ZROP so ustanovili SD France. Prelomno je bilo1963 leta ko se ustanovila Občinska strelska zveza. Ustanovni člani so bili Ladislav Horvat, Ivan Flajs, Ožbi Fajmut st., Franc Bricman, Marjan Kete, Ivan Pogorevčnik, Štefan Zdovc, Ivan Rev.

V teh letih pa je nastalo tudi več strelskih družin; Goršek Štefan – Čaki Šmartno, Fekro, Tovarna Meril, Murat Stari trg, Usnjar.

Strelci so z prostovoljnim delom zgradili malokalibrsko strelišče ob suhodolnici in štiri stezno strelišče v stari šoli. Vrsto let je občinsko zvezo vodil Ladislav Horvat. Novo strelišče in dobri rezultati je kmalu poneslo ime Slovenj Gradec po Sloveniji. 1972 leta so pionirji osvojili 2 mesto v Doboju na državnem prvenstvu (Jugoslavija).

Obdobje od leta 1968 do1976 štejemo za najbolj uspešna leta v strelstvu saj so nastopali na državnih in republiških prvenstvih pionirji, pionirke, mladinci, mladinke, člani in članice, ter dosegali vidne uspehe. Takrat so nas zastopali: Silva Kontrec, Ljuba Tuš, Dušan Saleznik, Marjan Matvoz, Franc Kušter, Franc Bricman, Vlado Brezovnik. Dušan Saleznik je v tem času postal republiški prvak v streljanju z zračno puško in tudi ženske so osvajale prva mesta, naj več uspehol je imela Silva Kontrec, razen nje pa so dosegli lepe uspehe tudi: Ožbi Fajmut ml. Zvonko Vrčkovnik, Viktor Plešej, Jože Pajtler, Iztok Kenda, Branko Dobnik, Vlado Hodnik, Marija Puc, Branko Repnik, Asta Mikec Sonja Areh, Darko Šajher in vrsto drugih.

Po letu 1976 je postala velika praznina v strelstvu predvsem zaradi prenehanja dela z mladimi Alojz Areh in Peter je bil velik osip mladih. Mlade je prevzel samoiniciativno Franc Kušter. In so dosegli že nekaj dobrih uspehov, ko je prevzelo mentorstvo nad učenci Osnovne šole Franja Vrunča strelska družina FECRO. Ekipa Slovenj Gradca je bila večkratni republiški prvak v streljanju z zračno in MK puško.

Med posamezniki je največ dosegel Franc Kušter, ki je v Beogradu 1983 postal državni prvak z državnim rekordom z zračno puško. Vlado Brezovnik na državnem prvenstvu v Splitu 1980 z MK puško – olimpijski meč – (standardno puško) 2 mesto. Republiški prvak z serijsko MK puško (leta 1983 in 1984) pa je postal Oto Pok. Na državnem prvenstvu v Zenici je dosegla ekipa Slovenj Gradec drugo mesto z standardno zračno puško. Velik delež so prispevala takratna podjetja v Slovenj Gradcu.

Po prenehanju delovanja Strelske zveze Slovenj Gradec je hitro prišlo do prenehanja tudi nekaterih strelskih družin. Tako je prenehalo delovanje Murat Stari trg, SD Čaki, Fecro, TTKS Slovenj Gradec, Tovarna meril, Usnjar, ki pa se je preimenoval v Tovarno usnja, kasneje v NTU in nazadnje v Johnson Controls.

Strelsko društvo France je prevzelo novoustanovljeno društvo Slovenj Gradec 1979 leta. Vse do 1992 je društvo delovalo s streljanjem z zračnim orožjem in MK puškam, nakar je nastala prava praznina v strelskem športu. Z odprtjem strelišča v Žančanih, ki je bil dodeljen v upravljanje strelskemu društvo Slovenj Gradec in so na njem vadili policija, vojska in lovci, se je vse preobrnilo v streljanje na glinaste golobe. Tako je Strelsko društvo stalno bolj izgubljalo na veljavi streljanja z zračnim orožjem. Streljalo se je samo z golobi, kjer pa so primat prevzeli lovci.

Strelišče v Žančanih je prišlo v upravljanje LD Slovenj Gradec, ki še danes upravlja z njim.

Nam je ostalo 4 stezno strelišče v Žančanih in pa v najemu 4 stezno strelišče v Športni hali v Slovenj Gradcu. Streljalo se je bolj v športni hali z zračnim orožjem, kjer pa smo bolj poučevali otroke in srednje šolsko mladino, ki pa smo jim nudili tudi streljanje z MK orožjem na strelišču v Žančanih. V zadnjem času pa vse bolj kaže, da dobiva strelski šport spet dosti zanimanja.

Po sprostitvi zakona o orožju se starejši občani poslužujejo tekmovanja z revolverji, pištolami, puškami z risano cevjo in puško z gladko cevjo. Tako imamo nekaj strelcev, ki tekmujejo po raznih tekmah v Sloveniji.

Trenutno se ukvarja s streljanjem še DU Slovenj Gradec, Športno društvo Sele Vrhe, Vojni invalidi, Invalid Slovenj Gradec z zračno puško in Strelsko društvo Slovenj Gradec z vsem orožjem.

 

© Strelsko društvo Slovenj Gradec, 2023

(Visited 146 times, 1 visits today)